Želite promijeniti svijet na bolje? Zanima vas upravljanje zaštitom okoliša kao i ostali sustavi upravljanja u organizaciji? Ako je vaš odgovor potvrdan, karijera menadžera okoliša mogla bi biti savršena za vas!
Što je upravljanje okolišem?
Upravljanje okolišem je široki pojam koji je prije svega usredotočen na kontrolu, praćenje i minimiziranje negativnih učinaka koje ljudsko društvo ima na okoliš. Menadžeri okoliša izravno surađuju s određenim tvrtkama i industrijama te pomažu poboljšati razinu ekološke prihvatljivosti i dati pozitivan doprinos okolišu. Ovdje svakako valja spomenuti usredotočenost na obnovljive izvore energije. Općenito govoreći, svaki posao koji je usmjeren na očuvanje okoliša i smanjenje ljudskog faktora smatra se upravljanje okolišem.
Menadžeri okoliša obično rade za privatne subjekte poput komunalnih, energetskih, zrakoplovnih i građevinskih tvrtki. Njihov posao je osigurati da poslodavci i djelatnici poštuju postojeće zahtjeve odnosno standarde zaštite okoliša.
Uobičajene odgovornosti menadžera okoliša
- Planiranje, razvijanje i provođenje strategija
- Stvaranje planova za osiguranje održivog korporacijskog razvoja
- Provođenje mjera poboljšanja sustava okoliša u organizacijama svih veličina i vrsta
- Nadziranje zaliha, opreme i usluga
- Potvrđivanje da su određeni korišteni „materijali“ ekološki prihvatljivi
- Organiziranje sastanaka i savjetovanja o ekološkim pitanjima
- Nadgledanje usklađenosti tvrtke s postojećim zakonodavstvom
- Promicanje važnosti ekološke svijesti
- Intenzivno istraživanje i analiza zaštite okoliša
- Razvoj „zelenijih alternativa“ u skladu s postojećim standardima
- Pisanje izvještaja o nesrećama
Menadžeri okoliša po potrebi obavljaju i administrativne poslove. Osim ranije spomenutih odgovornosti, menadžeri su poveznica između poslodavca i podružnica njegove tvrtke. Osim toga, mogu biti i posrednici u brojnim vladinim agencijama.
Menadžeri okoliša savjetuju organizacije kako umanjiti njihov utjecaj na okoliš. U drugim slučajevima nadgledaju provođenje strategija za smanjenje tih utjecaja. Osim što razvijaju, mjere razinu uspješnosti gospodarenja otpadom, korištenje obnovljive energije, stopu recikliranja i smanjenje zagađenja i sl.
Vještine i kompetencije koje se stječu školovanjem za EOQ menadžera okoliša
- Razumijevanje pitanja zaštite okoliša, relevantnog zakonodavstva i obnovljivih izvora energije
- Izvrsne komunikacijske vještine
- Preuzimanje vodstva na projektima
- Inspiriranje ostalih djelatnika
- Metodički pristup radu
- Dobra organizacija i upravljanje vremenom
Tri najvažnija razloga zbog kojih se trebate odlučiti na školovanje za menadžera okoliša
- Možete promijeniti svijet: vjerujemo da ste se puno puta pitali na koje načine možete promijeniti svijet kao pojedinac. Kao menadžer okoliša ne samo da možete utjecati na pojedinca nego i na čitavu tvrtku usađujući poslodavcima i djelatnicima općeprihvaćena načela i standarde koji pogoduju zdravom i sigurnom okruženju.
- To je problem koji ne nestaje: upravljanje zaštitom okoliša je raznoliko, dinamično i zanimljivo. Osim klimatskih promjena, postoje i drugi izazovi koji se odnose na upravljanje zemljištem, širenje gradova, odlaganje smeća, gubitak biološke raznolikosti, razna onečišćenja (zagađenje vode i ekosustava), itd.
- Brzo pronalaženje posla: prema podatcima Zavoda za zapošljavanje konstantno se otvaraju nova radna mjesta za znanstvenike i menadžere okoliša. Osim samog upravljanja okolišem, putovi menadžera okoliša dijele se na mnoga slična područja koja se odnose na savjetovanje i obrazovanje o okolišu, odnose s javnošću i sl.