Reuters je u svojoj anketi ispitao više od 50 ekonomista o prognozama globalnog gospodarskog oporavka tržišta nakon koronavirusa.
Kao rezultati ankete isplivalo je nekoliko scenarija koji bi se javili ovisno o tijeku koronavirusa. Jedni prognoziraju da će se svjetska ekonomija smanjiti za čak 6% u 2020. godini. Drugi smatraju da je mogući rast, no tek za 0,7%.
Tijekom ove pandemije koronavirusa sve nam se češće nameće pitanje gospodarskog oporavka. Jasno je da će se gospodarstva postupno „vraćati u život“, no postoji li nešto što bi nesmotreno moglo unazaditi ovaj oporavak?
U nastavku teksta donosimo glavne scenarije za oporavak gospodarstva koje u obzir uzima i Svjetski ekonomski forum.
„V“ scenarij
Ovo bi bio najbolji mogući scenarij u kojem dolazi do naglog oporavka. Naime, kako je došlo do kolapsa, isto tako bi trebalo doći i do ponovnog rasta. Međutim, čak i u najboljem scenariju, pad BDP-a u travnju i lipnju desetljećima će obilježiti ljestvice. S druge strane, financijski i novčani poticaji koji već prelaze 10 trilijuna dolara i iz dana u dan se povećavaju, mogu pridonijeti oporavku u ovom scenariju.
„U“ scenarij
U ovom slučaju oporavak bi trajao nešto duže. Ovo je možda najvjerojatniji ishod, jer su gospodarstva pretrpjela bržu i jaču fazu usporavanja, nego u vremenu od 2008.-09. Postupno će se ublažavati mjere, socijalna distanca će se nastaviti i u budućnosti, a turizam će vjerojatno i dalje osjećati posljedice korone.
„W“ scenarij
Za „W“ scenarij ili scenarij dvostrukog pada karakteristično je ublažavanje mjera koje bi u početcima povećale ekonomsku aktivnost, no brzorastuća nezaposlenost i bankroti korporacija stvorili bi dugo razdoblje nove faze usporavanja gospodarskih aktivnosti. Ovakva prognoza bi bila realna ako bi se pojavili novi slučajevi koronavirusa, kao u nekim azijskim zemljama.
„L“ scenarij
Da bi se dogodio „L“ scenarij, koronavirus bi na globalnoj razini trebao nastaviti rasti i još više unazaditi trenutnu cjelokupnu situaciju. Budući da je Wuhan, grad u kojem se pojavio virus, polako stao na noge nakon nešto više od dva mjeseca, ovakav je scenarij manje vjerojatan.